10.8 C
București
duminică, 3 martie, 2024
Google search engine
StiriIastremska și Noskova, calificate în sferturi la Australian Open după victorii asupra...

Iastremska și Noskova, calificate în sferturi la Australian Open după victorii asupra Azarenka și Svitolina

Daiana Iastremska și Linda Noskova (19 ani) se vor confrunta în sferturile de finală la Australian Open, după ce au învins pe Azarenka, respectiv Svitolina.

Iastremska, ocupanta locului 93 în clasamentul mondial și provenită din calificări, a trecut în optimi de belarusa Victoria Azarenka, clasată pe locul 22 și cap de serie 18, cu scorul de 7-6 (8/6), 6-4, într-un meci care a durat două ore și 7 minute. Este prima dată când o jucătoare venită din calificări ajunge în sferturile de finală la un turneu de Grand Slam de la Emma Răducanu, la US Open 2021.

Linda Noskova, în vârstă de 19 ani și clasată pe locul 50 în lume, s-a calificat în sferturi după ce a beneficiat de retragerea Elenei Svitolina, favorita 19, la scorul de 3-0 în primul set, după 23 de minute de joc, din cauza unor probleme la spate. După ce a învins liderul mondial Iga Swiatek în turul trei, Noskova avansează acum în sferturi.

Iastremska și Noskova, ambele calificate pentru prima oară în această fază a competiției la un Grand Slam, vor fi adversare în sferturile de finală.