vineri, 1 martie, 2024
Google search engine
StiriMedvedev și Hurkacz ajung în sferturile de finală la Australian Open

Medvedev și Hurkacz ajung în sferturile de finală la Australian Open

Daniil Medvedev, cotat ca favorit numărul 3, și Hubert Hurkacz, cap de serie numărul 9, au reușit să se califice în sferturile de finală la Australian Open, primul Grand Slam al anului.

Medvedev l-a învins pe Nuno Borges, clasat pe locul 69 mondial, cu scorul de 6-3, 7-6 [7/4], 5-7, 6-1, într-o partidă ce a durat trei ore și șapte minute.

Hurkacz l-a înfruntat pe Arthur Cazaux, clasat pe locul 122 mondial și beneficiar al unui wild-card, într-un meci câștigat cu scorul de 7-6 [6], 7-6 [3], 6-4, după o confruntare ce a durat două ore și 28 de minute.

În urma acestor victorii, Medvedev și Hurkacz vor fi adversari în sferturile de finală.