22.3 C
București
sâmbătă, 13 aprilie, 2024
Google search engine
StiriStranierii U21 și U20 pentru meciurile naționalelor din noiembrie

Stranierii U21 și U20 pentru meciurile naționalelor din noiembrie

Selecționerul Daniel Pancu a anunțat lista preliminară a jucătorilor din străinătate convocați pentru meciurile cu Albania și Elveția, din grupa de calificare pentru EURO 2025.

Naţionala României U21 face parte din Grupa E, alături de Elveția, Finlanda, Albania, Muntenegru și Armenia. După primele trei meciuri disputate, România U21 ocupă locul 3 (6 puncte), Albania conduce grupa (9 puncte), iar Elveția este pe locul 2 (7 puncte).

  • Vineri, 17 noiembrie, ora 20:30, ROMÂNIA U21 – ALBANIA U21, Stadion Giulești
  • Marți, 21 noiembrie, ora 19:30, ELVEȚIA U21 – ROMÂNIA U21, Stade de la Maladière (Elveția)

Pentru aceaste meciuri, selecționerul Daniel Pancu a trimis 6 convocări preliminare pentru jucători care evoluează în afara României:

Răzvan Pașcalău (Lecce / Italia)Rareș Burnete (Lecce / Italia)Cătălin Vulturar (Lecce / Italia)Umit Akdag (Göztepe / Turcia)Rareș Ilie (Lausanne / Elveția)Marius Corbu (Akademia Puscas / Ungaria).

Pe lista finală ce va fi comunicată înaintea reunirii din octombrie se vor regăsi o parte dintre aceștia, alături de jucători din campionatul intern.

Programul tricolorilor U21 în preliminarii EURO 2025:

  • 12 septembrie 2023, Albania – ROMÂNIA 3-2
  • 13 octombrie 2023, ROMÂNIA – Armenia 2-0
  • 17 octombrie 2023, ROMÂNIA – Finlanda 1-0
  • 17 noiembrie 2023, ROMÂNIA – Albania
  • 21 noiembrie 2023, Elveția – ROMÂNIA
  • 26 martie 2024, Armenia – ROMÂNIA
  • 6 septembrie 2024, ROMÂNIA – Muntenegru
  • 10 septembrie 2024, Finlanda – ROMÂNIA
  • 11 octombrie 2024, Muntenegru – ROMÂNIA
  • 15 octombrie 2024, ROMÂNIA – Elveția

De cealaltă parte, reprezentativa U20 are programat un singur meci în luna noiembrie, în cadrul Elite League U20, împotriva naționalei Germaniei, ce se va disputa vineri, 17 noiembrie, de la ora 18:00, pe stadionul Municipal din Sibiu.

Pentru această acțiune, selecționerul Costin Curelea a trimis următoarele convocări preliminare:

Rareș Canea (FC Bayern München / Germania)Alexandru Borbei (US Lecce / Italia)Andres Sfaiț (US Salernitana / Italia)Tony Strata (Ajaccio FC / Franța)Darian Hrom (Piacenza / Italia)Szabolcs Szilagyi (Vasas Budapesta / Ungaria)

Lista finală va conține și numele jucătorilor convocați din competițiile interne.

Olivia Cucoș
Olivia Cucoșhttp://canal33.ro
Jurnalist cu experienta in domeniul jurnalismului sportiv si reputatie consolidata ca redactor al postului Tv Moldova1, Televiziunea naţională moldovenească, prezentatoare şi coordonatoare al comunicării pentru Federaţia de Fotbal a Republicii Moldova şi ca reporter al Digi Sport, Olivia este realizatoarea si prezentatoarea emisiunii Sport al Canal 33 HD
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments